Szegény idősödő férfiak panaszai

Fáradtság, depresszió, csökkenő szexuális vágy - sok férfit ezek a jelenségek döbbentik rá az öregedésre. Pedig e tünetek nem feltétlen elkerülhetetlen következményei az évtizedek múlásának.

Vörös Eszter | Népszabadság | 2009. január 6.

Egyre több kutató van azon a véleményen, hogy az "andropauza", vagyis az idősödéssel járó tesztoszteronszint-csökkenés áll az öregedő férfiakat sújtó kellemetlen tünetek hátterében. A legújabb kutatások szerint ugyanez a változás okozhat cukorbetegséget és elhízásos tüneteket is. Ám - úgy tűnik - a tesztoszteron pótlása elejét veheti ezeknek a gondoknak.

Eddig ez egyáltalán nem volt egyértelmű. Noha az Egyesült Államokban és Európában elvétve alkalmazták ezt a megoldást, mostanáig az andropauza létezését sem fogadta el mindenki. Sokan vagy nem tartották szükségesnek a kezelését, vagy veszélyesnek tartották, mondván, a tesztoszteron növelése a prosztatarák kialakulásához vezethet.

Ez a fajta gondolkodásmód azonban változóban van. Noha még sok orvos és kutató mellőzi az andropauza szó használatát - megtévesztő lehet a női változó kor, a menopauza kifejezés miatt -, az andropauza ugyanis nem minden férfinél jelentkezik, illetve a szó jelentésével ellentétben semmilyen "szünetet" nem jelent a férfiak életében. Egyre nagyobb az egyetértés abban, hogy az évek múlásával a tesztoszteronszint valóban csökken, és a férfiak mintegy 20 százalékánál 65 év után kialakul az úgynevezett késői hypogonadizmus (LOH), vagyis az idősödő korban létrejött tesztoszteronhiány.

Néhány friss tanulmány szerint az alacsony tesztoszteronszint akár 2-es típusú diabéteszhez, elhízáshoz és különböző szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet. Más kutatások azt mutatják, hogy a tesztoszteron pótlása mégsem okoz prosztatarákot. Az ismert, hogy a tesztoszteron hozzájárul a rákos sejtek további növekedéséhez, ám eddig nem volt tisztázott, hogy kialakulásuk is öszszefüggésbe hozható-e a hormonnal. "Húsz évvel ezelőtt az urológusok szerint bűnt követett el az, aki tesztoszteront adott egy idősödő férfinak" - mondja el Eberhard Nieschlag a Münsteri Egyetemről, a legutóbb kiadott, a tesztoszteronhiány méréséről és kezeléséről szóló tanulmány közreadója. A Journal of Andrology szaklapban megjelent írás nemzetközi, európai és amerikai andrológiai szervezetek közös munkájával készült. Ebben javasolják, hogy egyre több férfinél végezzenek tesztoszteronszint-mérést, és -terápiát, valamint a tanulmányból az is kiderül, hogy nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a pótlás prosztatarákot okozhat, illetve hogy annak következményeként a lappangó prosztatarák kimutatható betegséggé fajuljon. A veszélyt azért természetesen nem lehet kizárni, és tesztoszteronterápia előtt és alatt meg kell vizsgálni, hogy a páciensnek nincs-e prosztatarákja.

"Korábban 55 év volt az az életkor, amely felett már nem volt megengedett a tesztoszteronpótlás. Ez most teljesen megváltozott - mondja el Kopa Zsolt andrológus-urológus főorvos. - Ma már életkortól függetlenül lehet, illetve kell hormonterápiát alkalmazni akkor, ha tesztoszteronhiány tüneteit tapasztaljuk, és be is bizonyosodott, hogy a tüneteket a hormon hiánya okozza. Mi itthon az európai szakmai irányvonalakat követjük, ezt mutatja az a számos rendezvény, amely az idén ezzel a témakörrel foglalkozott. S bár a hazai tesztoszteronkezelésben részesülő férfiak aránya még elmarad a nyugat-európai átlagtól, számuk itthon is folyamatosan növekszik - folytatja Kopa Zsolt. - Magyarországon több lehetőség is van tesztoszteronbevitelre tabletta, injekció, illetve gél formájában."

Ami a nemi hormon csökkenésének többi tünetét illeti, az orvosi útmutató javasolja, hogy minden olyan férfi tesztoszteronszintjét érdemes megmérni, aki 2-es típusú diabéteszben szenved, és a tesztoszteronhiány bármely tünetét produkálja, illetve erekciós problémákkal vagy csökkent libidóval küzdenek. Az alacsony tesztoszteronszint például a merevedési problémákra használt Viagra hatását is csökkentheti. A kutatások egyre biztosabban mutatják, hogy a tesztoszteronszint a diabétesszel és az elhízással is összefügg, és a hormon növelése csökkentheti a diabétesz tüneteit.

Több kutatás is azt mutatta, hogy az alacsonyabb tesztoszteronszinttel élő férfiak hamarabb haltak meg, mint a normális szintet tartók - bizonyíték azonban arra sincs, hogy a korai halál megelőzhető lenne a hormonszint változtatásával.

Az ellentmondások feloldására az Egyesült Államok Országos Egészségügyi Intézete egy olyan kísérletet kezdeményezett, amely sok kérdésre választ adhat, ám az eredmények így is csak több év múlva lesznek használhatók.

Bármelyik vélemény kerül is előtérbe, Nieschlag szerint tudatosítani kell legalább az orvosokban és a férfiak körében, hogy mik a tesztoszteronhiány tünetei, és hogy ezek nem feltétlen az idő múlásának megállíthatatlan következményei.

Az andropauza tünete:

- Fáradtság
- Depresszió és csökkenő életerő
- Csökkenő szexuális vágy
- Merevedési zavarok
- Csökkenő izomtömeg és izomerő
- Hízékonyság
- Csontritkulás

Forrás: Nol.hu